
Jak zacząc ćwiczyć beatbox? 3 ĆWICZENIA
Myślisz o tym, aby zacząć trenować beatbox? Obojętnie, czy myślisz o tym, dlatego bo potrzebujesz go jako pomoc w swoim rapie, urozmaicenie Twojej muzyki czy może chcesz być profesjonalnym beatboxerem – początek jest zawsze taki sam. Zacząć zawsze jest najtrudniej. Czy chodzi o magisterkę, o artykuł, czy o trening beatboxu. Jak zacząć ćwiczyć beatbox? 3 ćwiczenia, które dla Was przygotowałem powinny sprawnie i szybko wprowadzić Was w ten świat.
Fundament
Podczas początku nauki beatboxu najważniejsze jest, aby zacząć korzystać z naszego narządu mowy w zupełnie inny sposób niż do tego przywykliśmy. Jesteśmy nauczeni, aby korzystać z niego w celu wypowiadania słów. Teraz czas, aby zacząć używać go do tworzenia dźwięków. Na początek warto wypowiadać z pozoru normalne sylaby z tą różnicą, że przestajemy wydawać podczas nich dźwięk ze strun głosowych. Postaraj się, aby np. sylaba “Pu” nie brzmiała za bardzo jak bezdźwięczne “Pu”, ale aby brzmiała jak dźwięk stopy w perkusji. Zwróć uwagę, że każdy otaczający nas dźwięk w pewien sposób można wyrazić mową. Przypomnij sobie czasy, gdy byłeś dzieckiem… samochód robi “brum brum”, krowa “mu” a piesek “hau”. 🙂 Ludzie od zarania dziejów próbują odwzorować dźwięki natury swoim narządem mowy i często dobrze im to wychodziło.
Ciekawostka: Słowa są tworzone w oparciu o nasze dźwiękowe wyobrażenie danej rzeczy. “Krzesło” kojarzy się z czymś drewnianym, “beton” z czymś twardym a “plask” brzmi jak plaskacz na twarzy. Słowa wyrażają nasze odczucia danego przedmiotu lub zjawiska i często naśladują nawet głos, jaki te rzeczy wydają.
Pamiętaj więc, że chodzi o to, żebyś zaczął naśladować dane dźwięki ustami i aby były one jak najbardziej zbliżone do tych dźwięków. Na początek próbuj po prostu korzystać z sylab i głosek, które znasz. Wypowiadaj je, ale staraj się unikać ich bliskości z mową. One mają naśladować zjawisko. Gdy już złapiesz nieco wprawy, zaczniesz myśleć zupełnie w sposób dźwiękowy a nie językowy.
Czas na 3 ćwiczenia!
I ćwiczenie
Wypowiadaj sylaby wypisane poniżej bez używania strun głosowych i mocno je akcentując. Staraj się, aby zabrzmiały one jak perkusja.
“Pu” – stopa – ma być mocna i basowa
“Ci” – werbel – ma być ostry i szybki
“c” – hihat, talerz – ma być szybki i metaliczny
Beat:
Pu c Ci c Pu Pu Ci c
II ćwiczenie
Podobnie jak poprzednio. Staramy się wydobywać dźwięki bez użycia strun głosowych, ale aby zabrzmiały one mocno.
“Pu” – stopa – ma być mocna i basowa
“Pyf” – werbel – ma być ostry, dość długi, mocny. Ten werbel bardzo powinien kojarzyć się z klasycznym werblem używanym np. w rocku
“c” – hihat, talerz – ma być szybki i metaliczny
Beat:
Pu c Pyf c Pu c Pyf c
III ćwiczenie
Idea podobna jak w poprzednich ćwiczeniach.
“Prr” – stopa z basem – ma być mocna, basowa i mocno drgająca. Dźwięk używany dość rzadko w beatboxie, ale należy się go jak najszybciej nauczyć, ponieważ jest bardzo dobrym punktem wyjściowym do bardziej zaawansowanych technik
“Ky” – werbel/rimshot/clap – dobrze zwrócić uwagę, aby “k” było jak najgłośniejsze i najbardziej akcentowane. Do “k” należy dodać wypuszczenie powietrza “y” podobne do wybrzmienia clapu. Dźwięk ten również nie jest zbyt często używany, ale jest bardzo dobrym fundamentem pod kolejne bardziej przydatne techniki.
Beat:
Prr Ky Prr Prr Ky
Aby lepiej opanować materiał, zapraszam do obejrzenia video:
Napisz w komentarzu, jak Ci idzie nauka i czego chciałbyś się nauczyć z beatboxu!
Big up!
Nitti Nit